Wyprawy wędkarskie Breivik Fiord

Wyprawa na polarne dorsze - Soroya 2015

Skreifiske 

Dorsz występuje w dużych ilościach w północnej części Atlantyku, gdzie dzieli się on na kilka odrębnych grup. Rozróżniamy dwa główne rodzaje dorsza: emigrującego dorsza oceanicznego i osiadłego dorsza brzegowego. Dorsz brzegowy jest wybitnie rybą denną, podczas gdy dorsz migrujący jest bardziej pelagiczny i dokonuje dużych emigracji.  Norweski dorsz arktyczny większość życia spędza w Morzu Barentsa, ale emigruje jako niedojrzały dorsz wiosenny (loddetorsk),jak i dorosły dorsz tarliskowy (skrei). Tarliska dorsza rozciągają się wzdłuż wybrzeża Norwegji, od Finnmark do Stad, ale największe znajdują się w rejonie archipelagu Lofoten. Młode dorsze z Morza Barentsa migrują wiosną za ławicami dorsza tarliskowego w kierunku wybrzeża co stanowi początek sezonu połowu dorsz w Norwegii i trwa od lutego do końca marca. Od kilku lat właśnie w tym okresie wyruszamy na wielkie połowy. Z roku na rok  zdobywamy coraz większe doświadczenie w połowie dużych polarnych dorszy co się przekłada na wielkość i ilość złowionych sztuk  Dla przykładu w 2010r. złowiliśmy ponad 100 dorszy o masie powyżej 20kg, 22sztuki miały powyżej 25kg.owyżej 30kg  Największy miał 37,46kg. Sztuk mniejszych niż 20kg. nie byliśmy W tym roku złowiliśmy ponad 60 dorszy ważących powyżej 25kg i dwa dorsze ważące ponad 30kg, jeden 31kg  i  32kg . Dorszy 20 kg nie liczyliśmy.

 Coraz więcej wędkarzy jest zainteresowanych połowem  dużych polarnych dorszy  i szukają na ten temat informacji , z miłą chęcią  podzielę się swoimi doświadczeniami z nadzieją że pomogę im w osiągnięciu sukcesu - zmierzenia się tą wspaniałą rybą. 

Zacznę od doboru sprzętu

Sprzęt musi być mocny dobrze spasowany i w miarę możliwości lekki bo będziemy łowić nim metodą spinningową a intensywna technika połowu wymaga dużo pracy i każdy gram dźwigania się liczy.

Wędka 190/220 cm, najlepiej jednoczęściowa o parabolicznej akcji i czułej szczytówce o wytrzymałości minimum 20/30lb polecam wędzisko typu Norway Master , Extreme North Cupido Team  czy Greys Siege.

Wędzisko powinno być uzbrojone w  Muliplikator  o dobrym hamulcu i pojemności szpuli minimum 300m plecionki 0,30 - ja polecam ABU Ambasadora 10000,  Daiwę Saltist. Plecionka 0,30 kolorowa zmieniająca kolor co 10m (bardzo ułatwia łowienie precyzyjne umieszczenie przynęty) miarę możliwości jak najmocniejsza. Zakończeniem zestawu powinien być przypon z fluorocarbonu o długości ok. 1m wytrzymałości minimum 40kg. (Duże dorsze potrafią bardzo głęboko połknąć przynętę i zębami mogą pokaleczyć plecionkę ) Przypon z plecionką i przynętą łączymy za pomocom krętlika i kółeczka łącznikowego nie używamy agrafek- praktycznie najsłabszego punktu zestawu.

Przynęty

Dobór przynęty uzależniam od łowiska, nasłonecznienia i pory dnia .

Moim zdaniem najskuteczniejszą przynętą jest przynęta gumowa imitująca rybę lub twistery. Używam  gum fluorescencyjnych lub w jaskrawych kolorach z dodatkiem czerwieni (ogonek) które zaciekawiają i pobudzają rybę do ataku  o długości 35-50cm i wadze 300-500g. Firmy Jenzi, Savage i Kinetic.

Gdzie ich szukać?

Pamiętajmy że duże dorsze  żerują w toni a nie na dnie! Szukamy stada  na głębokości od 80 do 120m.  Największe ryby pływają w toni na 20/40 metrze nad stadami mniejszych dorszy. Najlepiej szukać ławicy na początku pływu wtedy napierająca  woda niesie pożywienie i stado jest bardzo aktywne – żeruje .  

Metody połowu

Jeżeli chcemy złowić dużego dorsza musimy łowić selektywnie używając wyłącznie bardzo dużych przynęt.

Jedną ze skutecznych metod połowu dużych dorszy  jest opuszczenie przynęty do górnej granicy zapisu na echosondzie i bardzo powolne jednostajne podnoszenie jej do góry Druga bardzo skuteczna technika to podnoszenie przynęty skokami opuszczamy przynętę do górnej granicy zapisu na echosondzie i wykonujemy parę delikatnych ruchów i ponownie wykonujemy ruch korbką multiplikatora - podnosimy przynętę o metr i powtarzamy tą samą technikę podnoszenia skokami do  wysokości ok. 10-15m od lustra wody Brania powinny być zdecydowane. Branie dużego dorsza najczęściej jest dwu stopniowe. Najpierw czujemy uderzenie - nie należy w tym momencie zacinać trzeba poczekać i nic nie robić wtedy poczujemy jak dorsz zasysa przynętę (wędka ugina się a przynęta robi się coraz cięższa w tym momencie zacinamy. Zbyt wczesne zacięcie spowoduje utratę ryby w trakcie holu. Po zacięciu ryba na początku nie reaguje stoi w miejscu dopiero po chwili czujemy typowe dla dorsza szarpnięcia . Ponieważ łowimy na niewielkich głębokościach i hol dużej ryby jest powolny ryby pojawiające się na powierzchni są w dobrej kondycji pamiętajmy że okazy które chcemy wypuścić nie podnosimy do zdjęć za ogon aby nie uszkodzić kręgosłupa i wówczas ryba wróci do wody w dobrej kondycji.

Pamiętajmy  że po nieudanym zacięciu nie możemy przynęty opuszczać niżej, należy pozostawić ją na tej samej wysokości - atak może się powtórzyć (ryba może potraktować to jako ucieczka).

Pamiętajmy że jest to daleka północ i zima. W tym okresie Pogoda jest nie stabilna temperatury wahają się od -14 do -2 stopni na lądzie i -7 do +4 na wodzie . Występują obfite opady śniegu może spaść do 1metra białego puchu w nocy i możliwe są opady marznącego deszczu – dlatego przed każdym wypłynięciem obowiązkowo należy zapoznać się z aktualną prognozą pogody .Polecam stronę www.yr.no Te niedogodności z nawiązką rekompensują niezapomniane połowy, piękne krajobrazy i zorze polarne, które są częstym zjawiskiem o tej porze roku. 

Pozostała jeszcze jedna bardzo ważna kwestia – Ubrania

Obowiązkowy kombinezon wypornościowy polecam lekkie kombinezony oddychające firmy kinetyk , osobiście używam kombinezonu Power Protect Swim firmy Cupido. W trakcie pakowania należy również pamiętać o dwóch parach wodoodpornych rękawic, ciepłej, nieprzemakalnej czapce (pamiętajmy że przez głowę człowiek traci około 40% ciepła)  i wodoodpornych butach. Jedną z najważniejszych części garderoby jest bielizna termiczna dzięki której nie tracimy za szybko temperatury ciała. Należy pamiętać o goglach, które są  niezbędne przede wszystkim dla osoby prowadzącej łódź   podczas opadów marznącego deszczu lub śniegu.

Dodatkowe informacje

Łodzie

Prawdopodobnie najlepiej wyposażone łodzie w Norwegii w wyposażenie wchodzi: gps, vhf-radio, informator satelitarny, kolorowa echosonda niektóre mają radar, silniki o mocy 135km

W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt

Pozdrawiam
Marek i Michał Wyszyński

Zakwaterowanie

Galeria zdjęć

2016-03-23
2016-01-15
2015-03-06
2014-09-03
2014-07-17
2014-07-14
2014-07-09
2014-07-08
2014-06-26